Melinda French Gates boşandıktan iki yıl sonra ortaklığı da bitirdi

2021 yılında boşanan Melinda French Gates ve Bill Gates aldıkları yeni kararla dikkat çekti. Melinda French Gates, Bill & Melinda Gates Vakfı’nın eşbaşkanlığı görevinden istifa etti.

Resmi olarak 7 Haziran’da ayrılacak olan French Gates, hayırseverlik çalışmalarına devam edecek bunun için de Bill Gates’ten 12,5 milyar dolar alacak. Bu ödeme, ikilinin boşanma sırasında yaptıkları anlaşma gereği, bağışlardan değil de direkt Bill Gates’ten gelecek. French Gates, hayırseverlik çalışmalarıyla ilgili X’te yaptığı açıklamada “kadınlar ve aileler adına” programlara odaklanacağını belirtti.

French Gates, “Bu kolayca aldığım bir karar değil. Bill ve benim birlikte kurduğumuz ve bu kuruluşun dünya çapındaki eşitsizliklere çözüm bulmak için yaptığı olağanüstü çalışmalardan son derece gurur duyuyorum” dedi.

French Gates ve Microsoft kurucu ortağı Bill Gates, 2021’de boşandı. O dönemde ikili, anlaşmayı iki yıl sonra tekrar gözden geçirme şartıyla vakıf üzerinde birlikte çalışmaya devam etme konusunda anlaşmıştı. Bu iki yıllık sürenin sonuna gelirken ikili yolları tamamen ayırma kararı aldı.

Bill & Melinda Gates Vakfı, dünya çapında yoksullukla savaşan, sağlığı ve eğitimi hedef alan birçok projeye fon sağladı. Hatta pandemi döneminde COVID-19 aşılarının geliştirilmesine yönelik 250 milyon dolarlık bağış da bulunmuşlardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x